Egészségügyi kockázatnak minősítette a hordozható zenelejátszók hosszabb időn keresztül magas hangerőn történő hallgatását hétfőn megerősített szakvéleményében az Európai Unió tudományos bizottsága. Az Európai Bizottság ezért azt javasolja, hogy mérsékeljék tovább a lejátszók megengedett maximális hangerejét, és határozzanak meg korlátozásokat a hangos hallgatás időtartamára is.
Brüsszelben ismertetett tanulmányában a tudományos testület megállapította, hogy a hordozható zenelejátszót (MP3-lejátszót, walkmant és hasonló készülékeket) hallgató személyek 5-10 százalékát fenyegeti a maradandó hallásvesztés, ha öt éven keresztül minden nap egy óránál hosszabb ideig magas hangerőn hallgatják a zenelejátszót. Az EU-ban immár 2,5-10 millió embert fenyeget a megsüketülés veszélye a probléma miatt.
Ha hetente csak öt órán keresztül, 89 decibelt meghaladó magas hangerőn használják a lejátszókat, a hallgatókra nehezedő zajterhelés meghaladja a munkahelyen jelenleg engedélyezett zajszintet. Az "uniós kormány"ezért - most ismertetett előterjesztésében - azt javasolja, hogy 80 decibeles szinten hetente legfeljebb 40 órát lehessen zenét hallgatni, 89 decibeles hallgatással pedig csak napi 5 órát. Az Európai Bizottság azért bízta meg a független tudományos bizottságot e terület vizsgálatával, mert a hordozható zenelejátszók használata igen elterjedt, és a kockázat egyre több fiatalt érint.
A tudósok is megerősítették, hogy jogos az aggodalom. Az Európai Bizottság azt is bejelentette, hogy a tagállamokkal és az érintett felekkel együttműködve meg fogja vizsgálni, milyen intézkedéseket lehetne hozni annak érdekében, hogy jobban védjék a gyerekeket és a fiatalokat a szóban forgó veszélytől.
Meglena Kuneva, a brüsszeli bizottság fogyasztóvédelmi felelőse sajtótájékoztatóján úgy vélte, a legfontosabb az, hogy javítsák a fogyasztók tájékozottságát és nyilvánossá tegyék az ezzel kapcsolatos ismereteket.
"A hatályban lévő ellenőrzéseket pedig a tudományos tanácsok figyelembevételével felül kell vizsgálni annak biztosítása érdekében, hogy teljes mértékben hatékonyak legyenek és lépést tartsanak az új technológiával" - tette hozzá a bolgár biztos.
Az egészségmegőrzés érdekében kevesebbet és halkabban használjuk a fülhallgatókat
A jelenleg érvényes európai biztonsági szabvány a hordozható zenelejátszók zajszintjét 100 decibelben korlátozza, de Brüsszel szerint azonban a felső korlátot csökkenteni kellene, és határt kellene szabni a napi zenehallgatás időtartamának is. Utóbbihoz mindazonáltal elsősorban a fogyasztók belátására és önfegyelmére van szükség - ismerte el Kuneva.
Részt vett a hétfői sajtótájékoztatón Bridget Cosgrave, a digitális technikai iparágat képviselő DigitalEurope szervezet vezérigazgatója is. Kijelentette, hogy az iparágnak kiemelten fontos a fogyasztók védelme, és üdvözölte, hogy az uniós bizottság tudományos kutatások alapján kívánja átdolgozni szabályozását. A szervezet együtt fog működni ebben Kuneváékkal - tette hozzá.
Brüsszel - becslésekre épülő - adatai szerint az Európai Unióban összesen 50-100 millió ember hallgatja naponta a hordozható zenelejátszókat. Az elmúlt négy évben 184-246 millió euró értékben adtak el hordozható audiokészülékeket, és 124-165 millió euró értékben MP3-lejátszókat.